REGULAMIN
1.ZNS jest organizmem promocji, studium i działalności, która ma za cel pozyskiwanie nowych zasobów na działalność apostolską i instytucjonalną. Jest utworzony przez zarząd generalny i prowincjalny Małego Dzieła Boskiej Opatrzności. (por. 12 KG , dec. 31). ZNS jest pomyślany jako sieć na użytek wewnętrzny Zgromadzenia i posługuje się w tym celu ekipą generalną i ekipą prowincjalną..
2.Aby osiągnąć ten cel ZNS wykonuje następującą podstawową działalność:
A.Utrzymuje kontakty z przełożonymi Zgromadzenia, by wskazywać inicjatywy i projekty solidarnościowe, dla których ma szukać koniecznych zasobów finansowania;
B.Poszukiwać finansów u różnych publicznych i prywatnych organizmów oraz w obszarze trzeciego sektora;
C.Promować znajomość i promieniować “dobrym imieniem” Ks. Orione i Zgromadzenia oraz stymulować ofiarność poprzez dzieła animacji i koordynacji w poszczególnych Prowincjach i Domach, unikając wchodzenia w działalność już w toku w różnych strukturach Dzieła.
ZNS centralny
3.ZNS centralny został utworzony i zależy od Dyrekcji Generalnej i ma jako pole działania obszar międzynarodowy i powiązanie ze wszystkimi prowincjalnymi jednostkami ZNS.
4.Przewodniczy mu Ekonom Generalny (lub Delegat) i obejmuje grupę techników i współpracowników kompetentnych (opłacanych lub woluntariuszy) potrafiących wskazać źródła finansowania dostępne u organizmów publicznych lub prywatnych oraz opracować projekty konieczne do otrzymania finansów na rzecz działalności Zgromadzenia.
Główna jego działalność to:
A.utrzymywanie kontaktów z przełożonymi z Dyrekcji Generalnej, by wskazywać inicjatywy i projekty solidarnościowe, dla których ma szukać koniecznych zasobów finansowania;
B.poszukiwanie zasobów ekonomicznych, publicznych i prywatnych, będących do dyspozycji dla określonych obszarów interwencji solidarnościowej;
C.opracowywanie projektów, które byłyby właściwe w treści i formie, by ubiegać się o uzyskanie dostępnych zasobów;
D.wypełnianie zadania zapewnienia łączności, pomocy technicznej i informacji (bank danych) pomiędzy różnymi jednostkami ZNS prowincjalnymi, adekwatnie do ich potrzeb i ofertami dla funduszu, w celu stworzenia zoptymalizowanej informacji i działań koniecznych do łatwiejszego dostępu do różnych źródeł finansowania w wizji komunii pomiędzy potrzebami i ofertami zasobów w różnych krajach.
5.ZNS centralny w podejmowaniu działań w celu pozyskania zasobów ekonomicznych posłuży się, według potrzeby i okoliczności, różnymi osobowościami prawnymi Zgromadzenia, takimi jak:
a.Małe Dzieło Boskiej Opatrzności (dyrekcja generalna);
b.poszczególne Prowincje Zakonne (dyrekcja prowincjalna);
c.inne organizmy uznane przez Zgromadzenie (np. Fundacja Ks. Orione, SEV Orione `84, itp.), które będą mogły być zaangażowane jako osoby prawne czy partners jako spełniające wymagane uprawnienia dla przedłożenia projektów.
6.ZNS centralny podlega pod odpowiedzialność Ekonoma Generalnego i ma się dostosowywać do praktyki zatwierdzania administracyjnego i ekonomicznego ustalone przez Konstytucje i Normy Zgromadzenia. Działa zgodnie z właściwą sobie autonomią, by tworzyć kontakty z różnymi władzami na różnych poziomach, by przestudiować i promować inicjatywy, ale przed ostatecznym podjęciem się jakiegoś zadania ma posiadać wszelkie zezwolenia ze strony kompetentnych przełożonych na poziomie lokalnym, prowincjalny i generalnym.
7.ZNS centralny niech się zbiera na zwyczajnych zjazdach co trzymiesięcznych i za każdym razem, kiedy Ekonom Generalny uważa to za właściwe. Z każdego spotkania ma być zredagowany odpowiedni protokół.
8.Do dyrekcji generalnej należy, na wniosek Ekonoma Generala (lub Delegata):
a.Określanie opcji programowych oraz wspólnych linii operacyjnych dla realizowania nakreślonych celów;
b.zatwierdzanie rocznych rozliczeń finansowych;
c.ocena i autoryzacja różnych inicjatyw ZNSu;
d.wypowiadanie się na każdy inny temat o charakterze nadzwyczajnym, przedstawiony przez odpowiedzialnych za ZNS.
ZNS prowincjalne
9.ZNS prowincjalne zależy od Dyrekcji prowincjalnej i ma jako pole działanie interweniowanie w obszarze geograficznym, odpowiadającym danej Prowincji zakonnej, do której przynależy i w powiązaniu z ZNS centralnym.
10.Przewodniczy mu Ekonom prowincjalny (lub jego Delegat) i obejmuje grupę techników i współpracowników (opłacanych lub woluntariuszy) potrafiących wskazać źródła finansowania dostępne u organizmów publicznych czy prywatnych oraz opracować konieczne projekty w celu uzyskania finansów na rzecz działalności Zgromadzenia.
11.Jego główna działalność to:
a.podtrzymywanie kontaktów z przełożonymi z Dyrekcji prowincjalnej w celu wskazania inicjatyw i projektów solidarnościowych, dla których poszukuje koniecznych zasobów finansowania;
b.poszukiwanie zasobów ekonomicznych, publicznych czy prywatnych, udostępnionych dla określonych obszarów interwencji solidarnościowych;
c.opracowywanie projektów, które będą odpowiednie co do istoty i formy, w celu ubiegania się o pozyskanie dostępnych zasobów;
d.utrzymywanie łączności z ZNS centralnym w perspektywie informacji (banku danych) i współpracy, co może zaangażować także inne ZNS prowincjalne, odpowiednio to próśb i ofiar na fundusze, w celu stworzenia zoptymalizowanego działania i informacji nieodzownych dla łatwiejszego dostępu do różnych źródeł finansowania we wspólnej wizji pomiędzy potrzebami i oferowanymi zasobami w różnych krajach.
12.ZNS prowincjalne podlega odpowiedzialności Economa prowincjalnego i ma się dostosowywać do praktyki zatwierdzania administracyjnego i ekonomicznego ustalone przez Konstytucje i Normy Zgromadzenia. Działa zgodnie z właściwą sobie autonomią, by tworzyć kontakty z różnymi władzami na różnych poziomach, by prześledzić i promować inicjatywy, ale przed ostatecznym podjęciem się jakiegoś zadania ma posiadać wszelkie zezwolenia ze strony kompetentnych przełożonych na poziomie lokalnym, prowincjalny i generalnym.
13.ZNS prwincjalne zbiera się na zwyczajnych zjazdach co trzymiesięcznych i za każdym razem, kiedy Ekonom prowincjalny uważa to za właściwe. Z każdego spotkania ma być zredagowany odpowiedni protokół.
14.Do dyrekcji generalnej należy, na wniosek Ekonoma prowincjalnego (lub Delegata):
a.określanie opcji programowych oraz wspólnych linii operacyjnych dla realizowania nakreślonych celów;
b.zatwierdzanie rocznych rozliczeń finansowych;
c.ocena i autoryzacja różnych inicjatyw ZNSu;
d.wypowiadanie się na każdy inny temat o charakterze nadzwyczajnym, przedstawionym przez odpowiedzialnych ZNS.